Výstavy
Vně a uvnitř/Móda a umělá vlákna 2. poloviny 20. století
Výstavní sál Úměleckoprůmyslového muzea v Praze
2. 10. 2014 - 11. 1. 2015
Výstava představuje zhruba osmdesát módních oděvů od padesátých do sedmdesátých let 20. století. Současnost je zastoupena modely oděvní návrhářky Moniky Drápalové, za něž autorka získala v loňském roce cenu Czech Grand Design. Klíčem k výběru exponátů ze sbírek UPM se staly umělé textilní materiály, ze kterých jsou vyrobeny dnes již ikonické oděvy, jako například silonové prádlo a punčochy, dederonové košile, šusťáky, tesilové a krimplenové oblečení. Celou instalaci oživuje videoprojekce pohrávající si s vlákennými strukturami a unikátními mikrosnímky. Jejím autorem je Pavel Mrkus, vyhlášený časopisem Art & Antiques osobností roku 2013. Oděvy umístěné na stojanu v předsálí expozice jsou určeny nejen k dotýkání, ale i k vyzkoušení.
Pomalu začalo být zase dobře
Národní památník na Vítkově
6. 11. 2014 - 11. 1. 2015
Národní muzeum představuje v Národním památníku na Vítkově putovní výstavu s názvem Pomalu začalo být zase dobře. Vyhnanci vyprávějí o nuceném odchodu, příchodu a životě v nové domovině, kterou připravilo Centrum pro výzkum migrace v St. Pöltenu spolu s Dolnorakouským zemským archivem. Návštěvníkům se tak připomenou životní osudy českých a moravských Němců, kteří museli po skončení druhé světové války nedobrovolně opustit své domovy a zvyknout si na život v sousedním Rakousku. Jedná se o první z cyklu výstav, kterými chce Národní muzeum prezentovat historické události a témata týkající se našich dějin pohledem ze zahraničí.
NÁRODNÍ PAMÁTNÍK NA VÍTKOVĚ
Křižovatky české a československé státnosti
Expozice Historického muzea Národního muzea se věnuje významným zlomům československých dějin 20. století, kdy se výrazným způsobem měnila státnost a ideové pojetí státu. Expozice představuje 5 mezníků: vznik Československa v roce 1918, období Mnichova v roce 1938 a zánik Československa roku 1939, obnovení Československa v roce 1945 a komunistický převrat roku 1948, vznik československé federace r. 1968 a pád komunismu v roce 1989.
Prezentovaná témata: přelomové roky československých dějin 20. století
www.nm.cz/Historicke-muzeum/Expozice-HM/Krizovatky-ceske-a-ceskoslovenske-statnosti.html
NÁRODNÍ PAMÁTNÍK NA VÍTKOVĚ
Laboratoř moci
Expozice v podzemních prostorách Národního památníku na Vítkově, vybudovaných v 50. letech 20. století jako zázemí pro péči o mumifikované tělo Klementa Gottwalda, připomíná nejen tuto osobu, ale také deformaci Památníku na mauzoleum, komunistickou propagandu a období 50. let 20. století.
Prezentovaná témata: Klement Gottwald, 50. léta 20. století
www.nm.cz/Historicke-muzeum/Expozice-HM/Laborator-moci.html
UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUSEUM V PRAZE
Secese/Vitální umění 1900
Expozice v pražském Obecním domě představuje výběr špičkových děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Jejím cílem je ukázat užité secesní umění jako součást převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století, jako reformní umělecký proud, usilující o „zmnožení a stupňování života“
Prezentovaná témata: secese, umění
www.upm.cz/index.php?language=cz&page=123&year=2013&id=227
ŽIDOVSKÉ MUZEUM
Dějiny Židů v Čechách a na Moravě
Židovské muzeum vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Tato sbírka je ojedinělá nejen množstvím předmětů, ale také tím, že pocházejí z jednoho uceleného území – Čech a Moravy. Představuje tak celistvý obraz o životě a historii Židů. Objekty Židovského muzea: Maiselova synagoga, Španělská synagoga, Klausová synagoga, Pinkasova synagoga (expozice dětských kreseb z Terezína), Galerie Roberta Guttmanna.
Prezentovaná témata: dějiny Židů, judaismus
www.jewishmuseum.cz/cz/czexpo.htm
NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM
Architektura, stavitelství a design – Labyrintem architektonických stylů
Muzeum architektury a stavitelství představuje nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích od poloviny 19. století po současnost. Návštěvník ve zkratce pozná nejvýznamnější stavby a architektonické znaky jednotlivých slohů – historismu, secese, moderny, kubismu, konstruktivismu, funkcionalismu, či socialistického realismu a hromadné panelové výstavby let šedesátých. Expozice připomene např. úspěch československého pavilonu na EXPO 58 v Bruselu.
Prezentovaná témata: architektura, stavitelství a design
www.ntm.cz/expozice/architektura-stavitelstvi-design
NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM
Doprava – Památce průkopníků na zemi, ve vodě i ve vzduchu
Expozice historie dopravy představuje návštěvníkům celý historický vývoj automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy a v kratších exkurzech také úseky z dějin železniční dopravy a vývoje hasičské techniky na území ČR. Za pozornost stojí např. automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem T. G. Masarykem nebo stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945, se kterým se do osvobozené vlasti vrátili českoslovenští letci bojující za svobodu země ve Velké Británii.
Prezentovaná témata: dějiny dopravy
NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM
Technika v domácnosti
Jedná se o první expozici tohoto druhu v dějinách Národního technického muzea a o jednu z mála podobných expozic ve střední Evropě. Na ploše 600 metrů čtverečních je návštěvníkům představen vývoj „pomocníků v domácnosti“ – techniky usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů atd. na pozadí dějin českých zemí od poloviny 19. století do současnosti. Expozice je řazena v retrospektivním sledu – od současnosti do minulosti.
Prezentovaná témata: každodennost, dějiny techniky
www.ntm.cz/expozice/technika-v-domacnosti
MUZEUM MHD
Jedinečná sbírka památek k historii městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR se nachází v tramvajové vozovně v Praze – Střešovicích. Veřejnosti jsou zde představeny více než čtyři desítky historických vozidel a řada dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánů.
Prezentovaná témata: každodennost, dějiny dopravy
MUZEUM KOMUNISMU
Muzeum se zaměřuje na období od únorového převratu v roce 1948 do kolapsu komunistického režimu v listopadu roku 1989. Návštěvníkům představuje širokou škálu pohledů na danou problematiku: každodenní život, politiku, sport, ekonomiku, vzdělání, umění, mediální propagandu, lidové milice, armádu, policii, cenzuru atd. K vidění jsou zde např. 3D instalace továrny, ateliéru socialistického umělce, výslechových místností StB, školní třídy nebo obchodu s potravinami.
Prezentovaná témata: komunistický režim v Československu
ARMÁDNÍ MUZEUM ŽIŽKOV
Expozice, která je věnována české a československé vojenské historii ve 20. století, je rozdělena do 5 základních celků: 1. První světová válka 1914 – 1918, účast Čechů a Slováků v ní a politické a vojenské akce vedoucí ke vzniku samostatného Československa, 2. Historie meziválečného Československa a jejích ozbrojených sil, 3. Období Druhé světové války, účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích, domácím odboji atd., 4. Perzekuce příslušníků čs. armády po únorovém převratu v roce 1948, III. protikomunistický odboj, 5. Prostor pro příležitostné výstavy.
Prezentovaná témata: vojenská historie
NÁRODNÍ PAMÁTNÍK HRDINŮ HEYDRICHIÁDY
Nová expozice, nacházející se při Chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ul. v Praze, věnuje svoji pozornost osudům parašutistů, kteří uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kromě základních informací o období let 1938 – 1945 představuje řadu unikátních předmětů a audiovizí.
Prezentovaná témata: Protektorát Čechy a Morava, heydrichiáda
www.pravoslavnacirkev.cz/pamatnik.htm
NÁRODNÍ ZEMĚDĚLSKÉ MUZEUM
„Jede traktor“
Expozice představuje návštěvníkům dvacítku nejdůležitější předmětů (traktory, motorové mlátičky atd.) ze sbírky historické zemědělské techniky Národního zemědělského muzea. Expozice má interaktivní charakter a její součástí jsou i elektronické hry, herní konzole, vzdělávací a výukový lektorský program pro školy. Jeden z vystavených exponátů – legendární ZETOR 15, si mohou návštěvníci „vyzkoušet a osahat“ či využít k fotografování.
Prezentovaná témata: dějiny zemědělské techniky
www.nzm.cz/praha/vystavy/?id=17
MUZEUM POLICIE
Expozice muzea obsahově vychází z existence, činnosti a vývoje bezpečnostních sborů a složek na území našeho státu od jeho vzniku do současnosti tedy nejméně od roku 1785. Křížová chodba se skládá ze čtyř částí: 1. část je věnována historii četnictva a policie na našem území v letech 1850 - 1938, 2. část je věnována expozici z let 1939 - 1945, činnosti našich bezpečnostních složek na území Protektorátu Čechy a Morava, ale i při nuceném nasazení v Německu, 3. část expozice navazuje vznikem Sboru národní bezpečnosti a 4. část se zaměřuje především na vývoj Veřejné bezpečnosti od 60. do 90. let 20. století.
Prezentovaná témata: police, SNB, Veřejná bezpečnost